Idag har vi varit iväg på studiebesök med jobbet vilket har varit både roligt och givande. Vårt första stopp var Alcro-Beckers färgfabrik i Nykvarn. Jag gillar sådant här, det är intressant att se hur en produkt produceras även om det enorma lagret var mest imponerande.

Det andra stoppet gjorde vi i Alvik, Stockholm och besökte den fantastiskt fina Måleributiken.

Det är en otroligt inspirerande butik med mängder av fina tapeter och färger. Måleributiken har faktiskt tagit fram något så unikt som en egen färg, Puder, som är en helmatt väggfärg som går att få i valfri kulör.


En trappa upp finns alla lagertapeter, tyger och kuddar. Jag skulle lätt kunna spenderat några timmar här, bläddrandes i alla tapetkataloger (som vi saknar i vår butik) samt klämma och känna på alla fina tyger och kuddar.




Foto: Åse – Interiörguiden
Sista besöket gjorde vi i Sala och butiken Happy Homes-Färg och Hobbyhörnan. Det här är en liten butik men med ett brett sortiment och därmed stora möjligheter att göra en kund nöjd även i den lilla staden.
Dagen har varit otroligt givande och vi har fått massor med intryck och idéer. Det är så bra med sådana här dagar emellanåt.