tisdagen den 30:e november 2010

LADY PURE COLOR

 

Jotun har kommit ut med en ny produkt som heter LADY Pure Color som är en supermatt väggfärg. Färgen ger en yta som uppfattas som platt och reflexfri, supersnyggt om du frågar mig. En annan fördel är att LADY Pure Color är betydligt tåligare än andra färger med samma matthet.

Det som kan vara bra att tänka på när man målar med en sådan här supermatt färg är att underlaget måste vara jämnt, det är jätteviktigt annars syns ojämnheterna på en gång. Välj gärna en roller med lite "fluff" så att ytan blir så jämn som möjligt och inte bildar någon struktur. Färgen ska tydligen inte vara så lätt att måla med (enligt min kollega som har målat hela vardagsrummet) men resultatet blir supersnyggt.

Jotun är specialister på att göra snygga färgkartor, så här ser färgkartan för LADY Pure Color ut.

 

Lady Pure Color

 

Lady Pure Color 1

 

Lady Pure Color 2

 

Lady Pure Color 3

 

 

Lady Pure Color 6

 

Foto: Jotun

 

Här kan du titta på fler färgkartor:

2 kommentarer:

Lotta sa...

Jag har inte testat den än.
Men efter jul ska det bli om-målning igen;) Får se om det blir denna eller Alcros nya Kashmir.
Jag tycker det är supersnyggt med helmatta väggfärger.
kram

Linda sa...

Hej!

Jag har testat Lady Pure Color. Förutom att produkten ger en fantastisk helmatt yta(glans 1) så ger den en tålig yta jämfört med andra helmatta färger på marknaden. Den är helt fantastisk!!

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails
 
Template by suckmylolly.com